Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Spa_search_magnifier
 
Reisikava
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Reisikava

 
1. PÄEV. LENNUD TALLINN – ISTANBUL, ISTANBUL - TAŠKENT 
Kogunemine kell 10:30 Tallinna lennujaama väljuvate lendude saalis infoletist vasakul asuvas kassas, kus väljastatakse reisijatele vajalikud reisidokumendid. Lend Tallinn - Istanbul kell  12:25-15:45 ja Istanbul - Taškent kell 18:35-01:05  (kohalikud kellaajad, lennunumbrid TK1424 ja TK 370). Palume kontrollide lennuaegu ka vahetult enne reisi.

2. PÄEV. TAŠKENT – KESK-AASIA MEGAMETROPOL
Saabumine Taškendi rahvusvahelisele lennuväljale. Transfeer hotelli ja puhkus pikast lennust. Pärast hilist hommikusööki alustame tutvumist Taškendiga. 

ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisidUsbekistani pealinna ajalugu ulatub tagasi juba islamieelsesse aega. Kunagisest tööstuslinnast on tänapäevaks saanud suurim Kesk-Aasia megametropol: dünaamiline ja arenev linn, kus elanikke üle 3 miljoni. Laiad puiesteed ja magistraalid, moodsad ärihooned ja hotellid annavad aimu riigi maavarade rikkusest. Linna süda keskendub suure valitseja Timuri nime kandva väljaku ümber, kus kõrgub ka tema uhke ratsamonument. Korda on tehtud ka linna ajalooline osa: Kukeldashi medrese ja Kaffal Shashi mausoleum. Medrese Mui Mubarak, kus säilitatakse vanimat säilinud koraani. Näeme ka Juma mošeed (15.-19. saj), mis on Usbekistani suurim mošee. 

Tõelise orientaalse elamuse pakub Chor-Su – vanalinna südames asuv kirev turg oma viljadekülluse ja aroomidega. Khasty Imami tänav ja siinsed meeleolud, usbeki suurima poeedi Alisher Navoii nimeline teatrite väljak.
Õhtusöögil on võimalus alustada tutvumist kuulsa Kesk-Aasia köögiga.

3. PÄEV. LEND TAŠKENT - URGENTŠ, HIIVA
Varajane hommikusöök hotellis. Transfeer lennujaama ja lend Urgentši
Urgentšist mõnekümne kilomeetri kaugusel asub üks kesk-aasia imedest - Hiiva. Pea kõik Usbekistani vanad linnad asuvad kuulsal Siiditeel, mida mööda üle tuhande aasta kaubad ja teadmised Hiina ja Euroopa vahel liikusid. Siiditee suurimad linnad teenisid kaubakaravanide pealt hiigelkasumeid ning sellest jõukusest annavad tunnistust suurimad ja uhkeimad paleed ja kõrgeimad värviliste mosaiikidega kaetud minaretid. 

Hiivat võib pidada tõeliseks muuseumlinnaks. See on pea ainus imehästi terviklikult säilinud linn Kesk-Aasias ja on kantud ka UNESCO maailma kultuuripärandi nimekirja. Kuna Hiiva khaaniriik eksisteeris kuni 1920. aastani ning seal ehitati palju veel 19. sajandil, annab renoveeritud vanalinn hea pildi sellest, millised Kesk-Aasia keskaegsed linnad välja nägid. Tutvume võimsate linnamüüride taga asuva Itšan-Qala kompleksiga

Khaaniloss Kunya-Ark, mis moodustab omapärase suletud tsitadelli Hiiva vanalinnas, mille katusel olevalt vaateplatvormilt avaneb kaunis vaade kogu vanalinnale. 

ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisidTervenisti glasuurmosaiigiga kaetud Lühike minarett, millest pidi omal ajal tulema Kesk-Aasia kõrgeim, kuid mille ehitustööd jäid pooleli. Minareti kõrval asub Muhammad Amin Khani medrese, mis on suurim medrese kogu Kesk-Aasias. Hiiva oligi tuntud medresede (kõrgem islami õppeasutus) rohkuse poolest – 20. sajandi algul oli linna territooriumil 65 töötavat medreset, mis moodustavadki olulise osa säilinud ehitistest ning milledest paljud on tänapäeval muudetud hotellideks, restoranideks või muuseumiteks. 

Hiiva vanim mošee - 220 puidust sambaga Juma mošee. Rohked karavanseraid ja kaubahoovid annavad aimu kunagisest elavast kaubandusest.
Näeme kuidas savist tandõrides küpsetatakse kuulsaid kettakujulisi Kesk-Aasia lepjoshkasid, mis on omaette osavust nõudev kunst. Siin saab ka oma osavuse proovile panna ja üritada ise tainapäts ahju seinale kinni lüüa. Võimalus lõunatada kohalikus tšaihanas ehk teemajas ja maitsta kohalikke Hiiva roogasid ja õppida kuidas valmistada lepjeshkasid (lisatasu eest).

Pealelõunal soovitame jalutada vanalinna turgudel ja nautida linna keskaegset miljööd. Vapramad saavad ka linna kõrgeima minareti otsa ronida – kerge see ei ole aga vaade linnale on suurepärane. 
Ööbimine Hiivas.

4. PÄEV. HIIVA AMUDARJA JÕGI JA KÕZÕLKUMI KÕRB – BUHHAARA
Hommikusöök hotellis. 
Algab bussiteekond Buhhaarasse. 
Läbime Horezmi vilajeti põllumajanduspiirkonna, kus domineerivad Usbekistani valgeks kullaks kutsutavad puuvillapõllud. Parasjagu on käes puuvillakoristuse aeg. Siinsetel põldudel kasvatatakse ka kümneid eri liike meloneid, mida siin teeääres ka müüakse – iga sort neist oma maitsebuketiga. Teeme peatusi melonite maitsmiseks. 

Ületame Amudarja jõe ning edasi kulgeb teekond läbi maalilise Kõzõlkumi kõrbe. Naudime vaateid Amudarja jõele ja teisel pool jõge asuvale Turkmenistanile. Sõidame piki vana Siiditeed mida mööda tuhanded aastad kaamelikaravanid liikusid.

Pärastlõunal saabume linna, mida juba keskajal kutsuti Püha Buhhaara ja mis on olnud kogu piirkonna üks tähtsamaid linnu, kunagine Buhhaara emiraadi pealinn. Õhtupoole on Buhhaara vanas juudikvartalis võimalus vaadata ja õppida, kuidas on õige valmistada kesk-aasia kuulsaimat toitu – pilaffi buhhaara moodi, ja pärast seda ise ka proovida. Tutvume ka keskajast tänaseni püsinud miniatuurikunsti saladustega. 

5. PÄEV. BUHHAARA
Hommikusöök hotellis. 
Buhhaara linna asutamisajaks peetakse 6. saj eKr ja see on olnud tähtsamaid Pärsia tsivilisatsiooni keskusi ning ülioluline linn muistsel siiditeel. Siit pärineb ka võimas Samaniidide dünastia. Pärsia kultuuri üks suurkujusid Ibn Sina (Avicenna) on sündinud Buhhaara lähistel ja keskaja suurimaid poeete Rudaki tegutses Buhhaaras. 

ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisid9.–10. saj ehitatud Samaniidide mausoleum, vanim Kesk-Aasia tellisrajatis ning üks vanimatest mausoleumidest kogu Kesk-Aasias, on üks maailma arhitektuuri tippteoseid. Ark - Buhhaara emiiride kindlusloss ja Buhhaara riigi keskus, kuulsad vaibapoed ning Kaljani minarett – Buhhaara võimsuse sümbol, mis isegi Tshingis khaanile nii suurt muljet avaldas, et ta ainsana selle purustamata jättis. Miri Arab medrese on üks tähtsamaid tegutsevaid vaimulikke õppeasutuusi islamimaailmas, rajatud juba 16. sajandil. 

Siiditeel asunud linna ilmestavad erinevad kuplitega kaetud bazaarid: Taqi Zargaron (juveliiride maja), Taqi Sarrafon (rahavahetajate hall) jt. Ulugbeki medrese (15. saj) on ehitatud Timuri pojapoja Ulugbeki poolt. Magoki-Attari mošee on üks vanimatest mošeedest kogu Kesk-Aasias (12. saj). Nadir Divanbegi medrese oma imeliste lindudega fassaadil. 

Buhhaaras on võimalik maitsta suus sulavat, kohalikust rasvasaba lambast valmistatud tõelist Kesk-Aasia šašlõkki.
Linna keskel asuva tiigi kaldal asub kuulsa narri, Hodža Nasreddini kuju eesli seljas – temast pajatavad lood on siiani populaarsed üle kogu islamimaailma. Siinses tšaihanas saab rohelist teed nautida ja edasi jalutame kuulsates turukuplites. Näeme ka kuulsat Chor Minori (Neli minaretti), mis on 18. sajandil ehitatud medresest säilinud väravaehitis. 

Õhtul on soovijatel võimalus vaadata folklooriprogrammi Usbeki lauludest ja tantsudest (lisatasu eest).

6. PÄEV. BUHHAARA – AYDARKUL
Hommikusöök hotellis. 
Võtame suuna põhja, Kasahstani piiri poole. Tee peale jääb kvaliteetse savi poolest tuntud Gijduvani piirkond, kus elavad usbekistani kuulsaimad keraamikute dünastiad. Ühine lõunasöök. 

Pealelõunal saame näha, kuidas elasid kesk-aasia turgi nomaadid veel 20. saj alguses. Kõrbes asuva Aydarkuli veehoidla lähedal, kuhu voolab kesk-aasia teine suur jõgi Sõrdarja, on püsti pandud ehtsad kaamelivildist jurtad, mis on seest kaunistatud käsitsikootud vaipadega. Jurtad on siiani paljude Kesk-Aasia ja Siberi rahvaste eluasemeks – suvel hoiavad nad jahedust, talvel sooja. Seda piirkonda on pühaks peetud – siin on pühad allikad, siit on leitud tuhandeid basalti raiutud eelajaloolisi petroglüüfe, siit liikus 4 saj e.m.a. läbi ka Makedoonia Aleksander. Siin on võimalus sõita baktrianiga – aasia karvase kahe küüruga kaameliga, imetleda kõrbe säravat tähistaevast, päiksetõusu ja loojangut.

Õhtul istutakse lõkke umber, kuulatakse kõrbe rahvalaule ja maitstakse muu hulgas kuulsat nomaadide rahvustoitu bešbarmakki, mis tõlkes tähendab viit sõrme, st. süüakse seda traditsiooniliselt ühe käega. Avaneb võimalus näha looduslikult ilusat suurt järve keset liivakõrbe, mis tekkis Sõrdarja jõe tamm purunes ja vesi kõrbelohku voolas kuskil eelmise sajandi keskel. Praegu püütakse palju kala ja käiakse ujumas ja paadiga sõitma
Ööbime jurtades. Tõeliselt ehe elamus! 

7. PÄEV. AYDARKUL - SAMARKAND
Hommikusöök. 
Algab bussiteekond Samarkandi, linna mis mõned aastad tagasi 2750 a sünnipäeva pidas. Samarkandi nimi on Kesk-Aasia linnadest kõige kuulsam. Linna hiilgehetk saabus kui Timur ta oma impeeriumi pealinnaks valis. Pärsiast ja Kaukaasiast, Hiinast ja Indiast toodi kokku parimad arhitektid, müürsepad, puidunikerdajad, kalligraafid ja teised meistrid, et Samarkand säraks kaunimana kui ükski teine linn. 

ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisidPeale lõunat alustame tutvumist Samarkandiga. Gur Emir – Timuri mausoleum (14.–15. saj). Lisaks Timurile on siia krüptidesse maetud ka tema õpetaja, pojad ja pojapojad. Mausoleum Ruhabad, mille kupli all hoitakse pärimuse kohaselt laegast prohvet Muhamedi seitsme juuksekarvaga. Kuulus Registani väljak, kus vana turuplatsi ümber asuvad medresed: Ulugbeki medrese (15. saj), mille silmapaistvamate kasvandike hulka kuulub luuletaja ning sufistlik filosoof Jami, Sher Dori medrese ja Tillya-Kari medrese (17. saj.), mille kullatud detailide rohkusega ei suuda võistelda küll ükski hoone Kesk-Aasias. 

Shakhi-Zinda on suursugune kompleks Samarkandi ülikute hauakambritest (11.- 19. saj), mille all pidi asuma killuke paradiisi ja mille kõrvale maeti ka Usbekistani esimene president Islom Karimov.

Ulugbeki observatooriumi (15. saj). ehitajaks on Timuri lapselaps, valitseja ja teadlane Ulugbek. 15. sajandil oli Samarkandi observatoorium tähelepanuväärne teaduskeskus kogu islamimaailmas.
Degusteerime Uzbekistani veinimeistrite toodangut.

8. PÄEV. SAMARKAND –TAŠKENT, LEND TAŠKENT – ISTANBUL
Hommikusöök. 
Jätkame tutvumist Samarkandi ja selle lähiümbrusega. 
Oma aja maailma suurim Bibi-Khanumi mošee, mis on oma nime saanud Timuri vanema naise järgi. 
Kongili külas Siabi jõe kaldal külastame vana paberiveskit, kus siiamaani valmistatakse käsitööna kuulsat Samarkandi paberit. 
Khodja Daniyari mausoleum on rajatud kohta, kuhu pärimuse järgi maeti prohvet Danieli reliikvia, mille tõi Samarkandi Timur Iraanist Susa linnast. Mausoleumis asub prohveti 18-meetrine sarkofaag, mille kohta kohalik pärimus jutustab, et sarkofaag kasvas kuni haud sai kaetud hauakambriga. 
Nagu igas idamaa linnas, on ka Samarkandis turg parim paik, kus kohtuda tõelise kohaliku eluga. Usbekistani ühel suurimal Siyab-bazaaril saab nautida idamaiste värvide, helide ja lõhnade virrvarri, süüa lõunat, teha sisseoste ja usbekkidega juttu puhuda. 
Rong Samarkand–Taškent (kellaajad täpsustamisel). Hilisõhtune transfeer lennujaama. Lend Taškent - Istanbul kell 02:35-05:45.

9. PÄEV. LEND ISTANBUL - TALLINN 
Lend Istanbul - Tallinn kell 08:15-11:30 (kohalikud kellaajad, lennunumber TK1423).

Vastutav reisikorraldaja jätab endale õiguse teha reisikavas muudatusi.Viimati uuendatud 05. august 2019
 
Kuumad pakkumised