Külasta meid Facebookis Jälgi meid Twitteris Liitu uudiskirjaga
Spa_search_magnifier
 
Reisikava
  • Jaga:
  • Saada sõbrale

Reisikava

 
1. PÄEV. LEND TALLINN - FRANKFURT - FUNCHAL
Kogunemine Tallinna lennujaamas kl 04.40. Lend Tallinn - Frankfurt kl 06.10-07.40, Frankfurt - Funchal kl 10.15-13.30 (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). 
Transfeer hotelli. 

Funchal, Portugali autonoomse osa Madeira pealinn, laiub poolkuukujuliselt lahe kaldal. Sadamale vaatav ajaloolise linna süda uhkeldab peamiselt 18. saj pärit suurejooneliste valitsushoonete, rauast rõdude ja vulkaanikivimist ukse- ja aknaraamistustega. Majutus kõik 7 ööd valitud hotellis (2-sed toad).

Õhtupoolikul teeme soovijatega jalutuskäigu Funchali kesklinnas: raekojaplats ja rikkalikult kaunistatud Jesuiitide kolleegiumi kirik; omapärane gooti-stiilis katedraal Sé; Avenida Arriaga oma sinilillas õitemeres jakarandadega ning Avenida Zarco kollastes õiekobarates tipupuudega, mis varjavad elegantseid barokk-stiilis administratiivhooneid Madeira kaubanduse hiilgeaegadest. Vaated kolmele kindlusele, Santa Catarina park ja merepuiestee…

2. PÄEV. VÄLJASÕIT – TURG, MONTE KIRIK JA TROOPILINE PARK. VEINIKOMPANII
ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisidHommikut alustame turu (Mercado dos Lavradores) külastamisega. Siia toovad oma kauba müügiks lillekasvatajad, talupidajad ja kalurid üle kogu Madeira. Kolmekorruselises avatud sisehooviga hoones pakutakse maitsmiseks eksootilisi puuvilju. Alumisel korrusel kalaosakonnas näeme saare ümbrusest Atlandi ookeanist püütud paljude kalade seas suuri tuunikalu ja musti hiiglaslike silmade ning teravate hammastega süsisabasid ehk espada kalu. Turult saab osta ka kõiki Madeirale iseloomulikke suveniirkaupu. 

Edasi sõidame Funchali lähedal asuvasse Montesse. Lühike jalutuskäik viib Monte kiriku juurde, mille kaksiktornidega fassaad vaatab alla ookeani poole. Siia kirikusse on maetud Habsburgide viimane keiser Karl I. Külastame merepinnast 550 m kõrgusel asuvat Monte palee troopilist parki, mis oma jalgradade, veesilmade, sildade, purskkaevude ja kaskaadidega pakub jalutuselamusi ning suurepäraseid vaateid. Parki on toodud eksootilisi ja haruldasi taimi üle terve maailma. Hiidsõnajalgu meenutavate eelajalooliste taimede kollektsioon on suurim omataoliste hulgas, millest tänapäeval on säilinud üks selts – mesosoikumi ajast pärinevad palmlehikulaadsed. Pargist lahkumisel saavad soovijad sõita ainulaadse transpordivahendi tobogganiga, korvkelguga, mida on siin kasutatud sajandeid. 2 km saab läbida 10 minutiga, polsterdatud iste pehmendab sõitu ning reisijad on kelku tõukavate ja tüürivate kelgujuhtide kindlates kätes. 

Tagasi Funchali kesklinna. Läheme tutvuma veinikompanii esinduses Madeira veiniga ning degusteerime erinevaid sorte. Maitsta saab ka eriretsepti järgi valmistatud kooki, mille üheks komponendiks on suhkruroomesi. Ostmisvõimalused. Õhtul jalutame vanalinnas Madeira kõige vanemal tänaval ning näeme hästi säilinud või taastatud elamuid, millest osa ehitati siia esimeste linnaelanike poolt juba 15.-16. saj. Õhtusöögiks võimalus küpsetada tulisel laavakivil ise endale maitsev eine.

3. PÄEV. VÄLJASÕIT – LÄÄNERING
Esimese peatuse teeme kaunis kalurikülas Camara de Loboses, mida on minevikus korduvalt maalimas käinud Winston Churchill. Ümberkaudsete nõlvade terrasspõldudel laiuvad banaaniistandused. Tõuseme Euroopa kõrguselt teisele rannakaljule Cabo Giraos, mis kõrgub 580 m üle merepinna. Lõunarannikul on alati kõige soojem ja siin on kõige rohkem päikesepaistelisi päevi aastas. Teeme peatuse väikeses võluvas Ribeira Brava kuurortlinnas

Edasi suundume käänulisele teele, mis kulgeb mööda mäekülgi aina kõrgemale mägedesse. Tõuseme 1400 m kõrgusele Paul da Serra platoole. Siinsel soisel nõmmel saab Madeira looduse lopsakus tõeliselt selgeks. Oleme jõudnud suurele lagendikule, kus vastupidiselt varemnähtud metsadele ja eukalüptisaludele kasvab ainult astelhernes ja muu igerik taimestik. Platoole koguneb suur osa sademetest ning samuti udu. Need toidavad aastaringselt Madeira kuulsaid veekanaleid – levadasid. 

Jõudes põhjarannikule, laskume siinsesse suurimasse keskusesse Porto Monizi. Lõunasöök (hinna sees) kohalikus restoranis laavabasseinide ääres. Rannapromenaadil jalutades avanevad kaunid vaated vulkaanikivimist kaljumoodustistele, mille vastu paiskuvad ookeani vahused lained. Edasi ida poole sõites möödume vanast kitsast teest, mis kulgeb piki püstloodis merre langevat kaljuseina. Teeme peatuse väikese küla Seixali lähedal, kus langev vesi on viinud kaasa osa maanteest. Sao Vicentes tutvume Madeira tekkeloo ja dramaatilise minevikuga, külastades vulkaanilisi koopaid (sissepääs lisatasu eest). Pea miljon aastat tagasi toimunud vulkaanipurske tagajärjel hakkas laava saare keskosast mere poole voolama ning rannikule jõudes ja kiiresti jahtudes moodustas tunnelilaadsed koopad.

4. PÄEV. VÄLJASÕIT – EIRA DO SERRADO, PICO dos BARCELOS, PALHEIRO FERREIRO AIAD, ORHIDEEDE AED. RAHVUSÕHTU
Sõidame käänulist teed mööda aina kõrgemale saare keskele Eira do Serrado vaateplatvormile (1094 m merepinnast), kus avaneb vapustav vaade Nunnade orule (Curral das Freiras). Saare kõige sügavam org on piiratud ligi 2000 m kõrgustest mägedest. 16. saj keskel põgenesid siia piraatide eest peitu Santa Clara nunnad, oht möödas, pöörduti oma kloostrisse tagasi. Nii sai org endale nime, kuigi seal ei ole kunagi ühtegi nunna elanud.

Sõidame tagasi Funchali ning naudime 335 m kõrguselt künkalt (Pico dos Barcelos) parimat vaadet pealinnale ja ookeanile. Sellelt terrassilt armastavad kohalikud võtta vastu uut aastat ja vaadata ilutulestikku, mis on kantud suurima omasugusena Guinessi rekordite raamatusse. Külastame inglise stiilis Palheiro Ferreiro aedasid. Madeira ühed ilusamad aiad on rajatud Carvalhali krahvi poolt juba 1801. aastal. Rohkete kameeliatega ääristatud allee viib mitmel tasandil aedadesse, mis hämmastavad oma liigirikkuse ja värviküllusega. Lisaks külastame Boa Vista orhideede aeda, kus saame imetleda haruldasi looduslikke orhideesid ning kauneid hübriide. Näeme ka teisi õitsvaid eksootilisi taimi, sh bromeeliate kollektsiooni ja väga haruldast hiid-jaspisköit.

Õhtul soovijatele spetsiaalne Madeira õhtusöök koos laulude ja tantsudega (lisatasu eest). Põhiroana serveeritakse espetadat – lahtisel tulel küpsetatud loomalihavarrast. Kohalikes rahvarõivastes laulu- ja tantsutrupp esitab Madeira rahvalaule ja –tantse. Olenevalt trupist võib kuulda saateks mängitavaid siinmail populaarseid instrumente: rajao (Madeira kitarr), bringuinho (toika otsa paigaldatud rahvariides nukud, mis teevad heli ja samal ajal tantsivad kaasa), raspadeiro (puust laud nagu pesulaud, mida mängitakse kepiga), kastanjetid ja braguinha ehk ukulele (Madeira päriolu väike 4-keelega kitarrilaadne instrument).

ringreis, eestikeelne ringreis, kultuurireis, rühmareis, eestikeelne rühmareis, Germalo, Fix Ideed, Baltic Tours, Amazonas reisid5. PÄEV. VABA PÄEV PUHKUSEKS või DŽIIBISAFARI, MERERETK
Vaba päev puhkuseks. 

Soovijatele väljasõidud (ostetakse kohapeal). 
Hommikul džiibisafari, pärastlõunal kolmetunnine mereretk katamaraaniga. Džiibisafari viib huvilised paikadesse, kuhu suure bussiga ligi ei pääse. Sõites läbi eukalüptimetsade kuni 1500 m kõrgusele, saab tunda tõelist tervistavat metsalõhna, katsuda vulkaanilist pinnast ning uudistada erinevaid taimi. Seigeldakse ka kitsastel külatänavatel, tee ääres püstloodis pargitud autod, terrassidel põllulapikesed. Katamaraaniga seilates võib märgata vaalu, delfiinide parvi või isegi merekilpkonni laperdamas ookenilainetel. Madeira oli aastakümneid vaalapüügi keskuseks, kuni püük 1980ndatel keelustati. Sellest ajast on saare ümbrus kuulutatud mereimetajate kaitsealaks ning vaalade ja delfiinide arvukus on siinkandis hakanud taas tõusma.

6. PÄEV. VÄLJASÕIT – IDARING (lisatasu eest)
Sõidame vallutama Madeira kõrguselt kolmandat mäge, 1818 m kõrgust Pico do Arieirot. Tee viib üles mööda järske lõhnavaid eukalüptide ja loorberipuudega kaetud mäekülgi. Umbes 900 m kõrgusel läbime pilvepiiri, tõenäoliselt ka uduloori ning jõuame päikesest valgustatud vaateplatvormile. Tipus avaneb kaunis vaade alla orgu pilvedele ja teravatipulistele mäeahelikele nende ümber. Teekond jätkub laskudes 1000 m allapoole ning suundub läbi loorberimetsa - laurissilva, UNESCO kaitse all oleva subtroopilise ürgmetsa Rebeiro Friosse. Küla meelitab turiste oma imelise looduse, kärestikulise jõesängi ja omapärase kalakasvatusega. 

Sõidame põhja poole – Santanasse, mis on kuulsust kogunud oma rõõmsates toonides kolmnurksete rookatustega majadega (palheiro’d). Kõrgete mägede vahel tillukeses Faiali külas sööme kohalikus restoranis lõunasööki (hinna sees). Jätkame teekonda Madeira kõige idapoolsema punkti Ponta do Sao Lourenço poole. Päeva viimase peatuse teeme Garajau lähedal Jeesuse kuju juures. Madeira Cristo Rei on sarnane Brasiilia kujule, kuigi mõnevõrra väiksem, valminud aga neli aastat varem (1927). Ookeani ulatuvalt kaljunukilt avanevad suurepärased vaated mägedele ja rannikule. Just siinkandis asus saare vaalapüügi keskus. Siin üritati üles võtta kuulsat filmi „Moby Dick”, kuid tugevad ookenilained purustasid kõik vaalamaketid. Tagasiteel pealinna avaneb ainulaadne võimalus sõita lennujaama alt läbi. Nimelt on lennukite maandumisrada ehitatud osaliselt ookeani kohale ja ulatub 180 vaiale toetudes üle kaljuserva.

7. PÄEV. VABA PÄEV PUHKUSEKS või LEVADAMATK
Päev puhkuseks või levadadel matkamiseks. Madeira levadade ehk veekanalite süsteem on ainsana maailmas täiuslikult säilinud ning seda kasutatakse siiamaani, et tuua vihmasemast põhjaosast vett kuivemasse lõunaossa. Veekanalite kõrval on rajad, mida tuhanded saare külastajad on hakanud kasutama matkaradadena. Levadaretk on elamus, mida lihtsalt peab Madeiral kogema. Erinevatel matkadel võib nautida kauneid vaated ümbritsevatele mägedele, kõndida läbi nõiduslike loorberimetsade, tutvuda unikaalse taimestikuga, sh meetrikõrguste mustikapõõstastega, heita pilk kohaliku põllupidaja tagaaeda… kosutav vesi alati käepärast. Matkaradu on erineva raskuse ja pikkusega, kergemad rajad on jõukohased vanematele inimestele ja neile, kes pole parimas füüsilises vormis. Leidub ka radasid ekstreemsema matka austajatele. NB! Kõrgemal mägedes on märksa jahedam ja niiskem kui ookeani kõrgusel ning tuulejope või mõni muu soojem riie ja vihmakeep on matkamisel hädavajalik. Pikem levadamatk on keskmise raskusega, pikkusega umbes 11 km, lühem 5-6 km ja sobib enamusele.

Veel tegevusi puhkepäevadeks:
  • Madeira botaanikaaed. Siin kasvab üle kahe tuhande taimeliigi viielt kontinendilt, sh 123 Madeira endeemset liiki. Eri kõrgustel kasvavad kollektsioonid moodustavad omaette aiasoppe, varjulised käigud vahelduvad puittaimede, palmide, liigirikka kaktuseaia või kujunditeks pügatud topiaaraiaga. Pilku püüab värviline musterpeenar.
  • Sakraalkunsti muuseum. Rajatud 1955 ning asub endises piiskopilossis. Muuseumis eksponeeritakse kunsti 15.-19. sajandist, sh Hollandi 15.-16. sajandi algupäraseid maale, mis jõudsid Madeirale suhkrukaubanduse õitseajal.
  • Cable Car. Võimalus sõita u 3 km funikulööriga Monte mäele ja tagasi ning imetleda saare pealinna enda all.
  • Cristiano Ronaldo muuseum (CR7). Maailmakuulsa jalgpalluri, kes on pärit Madeiralt, elu ja saavutusi eksponeeriv muuseum, temaga seotud esemed, trofeed jm.
  • Fado muusika. Fado on Portugali rahvalik muusikastiil, nukker ballaaditaoline laul, mida saadetakse viiulil, kitarril või 12-keelsel Portugali kitarril. Madeiral on võimalik õhtuti fado-lauljaid kuulata vanalinna restoranides.

8. PÄEV. VABA HOMMIK PUHKUSEKS
Vaba hommik puhkuseks. Transfeer lennujaama. Lend Funchal - Frankfurt kl 14.25-19.35, Frankfurt - Tallinn kl 21.05-00.20. (NB! Kohalikud ajad. Palun kontrollige lennuaegu paar päeva enne reisi). Reis lõpeb Tallinna lennujaamas.

Vastutav reisikorraldaja jätab endale õiguse teha reisikavas muudatusi.Viimati uuendatud 17. september 2019
 
Kuumad pakkumised